Vienos išlaisvinimas | 1716 | Vario graviūra

Vienos išlaisvinimas   | 1716 | Vario graviūra

Vienos išlaisvinimas (1683)

1716 
Dailininkas : Joan Joseph Waldtman, Graveris: Joan Ulrich Kraus
Vario graviūra
Kainos nurodomos su rėminimo kaštais

 

Viena iš keturių ypač retų, aukšto istorinio ir įspūdingo meninio  lygio graviūrų iš  vientisai neišlikusios 1716  metais Ambere, Belgijoje išleistos knygos ispanų kalba "Nuostabiausieji apvaizdos apsireiškimai nenugalimojo Romos  imperatoriaus Leopoldo Pirmojo gyvenime ir Imperijoje“ III tomo, aprašančio 1682-1687 įvykius Šventojoje Romos imperijoje (Constatino Roncaglie, 1716 , Amberes, Belgija) (“VIENOS IŠLAISVINIMAS”, “BARKANO MŪŠIS ir GRANA APYLINKĖS”, “BUDOS APGULTIS”, “ARSANO MŪŠIS”).

Paveikslų antroje pusėje eksponuojami originalūs graviūrų paaiškinimai, leidžia detaliai susipažinti su mūšių dalyviais, karinėmis pozicijomis ir taip iš arčiau pasidomėti to meto karybos strategijomis ir taktikomis.

*****

Katalikiškos Europos ir musulmoniško pasaulio, atstovaujamo Otomanų imperijos, priešprieša ir teritoriniai karai nenutrūkstamai vyko ištisus XIV-XVIII amžius. Turkai buvo užėmę dalį Viduržemio jūros, centrinės Europos teritorijos, kėsinosi ir į Abiejų Tautų respublikos – Lenkijos karalystės ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės - valdas. Pavienės Europos šalys buvo nepajėgios atsilaikyti prieš šią rytų galybę. Jungtinis europiečių interesas privertė suvienyti katalikiškas  jėgas. Šių bendrų veiksmų kulminacija ir lemtingu posūkio tašku laikomas Vienos mūšis, kuriame pergalę laimėjo ir musulmoniškos Otomanų imperijos veržimąsi į Europą sustabdė jungtinės Habsburgų, Šventosios Romos imperijos ir Abiejų Tautų respublikos pajėgos, vadovaujamos Jono Sobieskio,  Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio (1629-1696).  Keturių ypač retų, aukšto istorinio ir meninio lygio  graviūrų grupė vaizduoja keturis svarbius XVIII pabaigos Europos atkariavimo iš turkų mūšius . 

“VIENOS IŠLAISVINIMAS” ref. 719MB4

Vienos arba Kalenbergo mūšis  įvyko 1683 rugsėjo 11- 12 d. tarp milžiniškų (158 tūkst.) turkų pajėgų, vadovaujamų  didžiojo vizirio Merzifonlu Kara Mustafa Pasha ir jungtinės Šventosios Romos Imperijos bei Abiejų tautų kariuomenės (60 tūkst. karių) . Europos koalicinėms pajėgoms vadovauti buvo paskirtas  Abiejų Tautų valdovas, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, Jonas Sobieskis. Po žiaurių, dvi dienas trukusių grumtynių turkai buvo sutriuškinti ir pasitraukė. Jie neteko apie 50 tūkstančių karių, beveik 300 pabūklų, žuvo svarbūs karo vadai, pašos.  Didysis viziris pabėgo į Belgradą, tačiau sultono įsakimu už pralaimėjimą buvo pasmaugtas.  Istorinės teisybės dėlei reikia pažymėti, jog 12 tūkstantinė lietuvių kariuomenė, vedama Mykolo Paco ir Kazimiero Sapiegos, į mūšio vietą atvyko tik rugsėjo 17, jam jau pasibaigus, nors pergalės garbei pastatytoje koplyčioje ant Kalenbergo kalno prie Vienos įrašyti ir lietuvių karvedžių vardai.

Nuostabiai jungtinei europiečių pergalei vadovavęs Jonas Sobieskis tapo tikra to meto Europos žvaigžde. Tikra ta žodžio prasme:)! Vienas iš tuo metu naujai atrastų žvaigždynų buvo pavadintas Scutum Sobiescianum. 

Vienos pergalei priskiriami ir kiti įdomūs faktai. Sumušti turkai Vienoje paliko begales maišų kavos. Šiuos resursus išnaudodami vieniečiai pradėjo gerti kavą, buvo atidaryta pirmoji Vienos kavinė, kuri, kaip institucija, iki šiol yra neatskiriama miesto gyvenimo dalis. Taip pat, manoma, jog prancūziški rageliai croissant, savo forma primenantys turkiškoje vėliavoje vaizduojamą pusmėnulį, iš tikro pradėti kepti Vienoje ir į Prancūziją atvežti ir išpopuliarinti austrės Marijos Antuanetės.

 

BŪKLĖ:
Gražūs  ir ryškūs atspaudai, labai gera bendra būklė.   Paveikslų antroje pusėje eksponuojami originalūs graviūrų paaiškinimai iš leidinio. Mediniai  juodi rėmeliai, tamsūs paspartu

DYSIS:
Graviūros spaudas: 19,4 x 32,5 cm
Su rėmu: ~26 x 36 cm


 

Peržiūrėta: 1197 Kodas: 719MB
Prekyboje: Taip
199,00 €
Kiekis: Į krepšelį

Rėminimas

Rėmas paveiksui - kaip drabužis žmogui. Gali papuošti arba paslėpti visus privalumus.
Visų graviūrų ir spaudinių kainos nurodomos su rėminimu.
Apibrėžkite rėminimo stilių, kuris tiktų būtent Jums ir Jūsų namų interjerui! Jūsų norus įgyvendinsime per keletą dienų. 
Arba pasitikėkite mūsų skoniu ir rinkitės jau įrėmintas graviūras!
 
Daugiau informacijos apie rėminimą pagridniniame menu.
 
 
Raktiniai žodžiai: vyrams, Austrija, LDK, Viena, Lenkija, Buda