"Dievo gimimo naktį" | Hieronymus Wierix, Martin de Vos | 1596

"Dievo gimimo naktį" | Hieronymus Wierix, Martin de Vos  | 1596

"Dievo gimimo naktį"  iš "Iliustruotoji Evangelija"

1596
Vario raižinys burinu
Graveris: Hieronymus Wierix pagal Martin de Vos piešinį
Graviūra iš Hieronymo Natali "Evangelicae Historiae Imagines" ankstyvojo 3-ojo leidimo
Leidėjas:  Cristobal Plantin, Antverpenas
Neįrėminta (kaina nurodoma su rėminimo kaštais)

Jeronimo Nadalio  graviūrų rinkinys “Iliustruota evangelijos istorija” / Evangelicae Historiae Imagines, išleistas Antverpene 1596 – išskirtinis  istorinis, meninis, literatūrinis, bei bažnytinio mokymo kūrinys. 

Veikalo autorius  Jeronimas Nadalis (lot. Hieronymo Natali, isp. Jeronimo Nadal))  (1507-1580), Majorkoje gimęs ispanų kunigas, buvo vienas iš dešimties pirmųjų jėzuitų ordino narių. Ordino įkūrėjas Šv. Ignacas iš Lojola  (isp. Ignacio de Loyola) (1491-1556) paskatino Jeronimą Nadalį  sukurti  iliustruotą evangeliją, kuri padėtų ordino novicijams  ir nariams tikėjimo  ir maldos meditacijose.  Tai unikali tikėjimo knyga, kurioje akcentuojamas ne evangelijos žodis, bet Kristaus istorijos  vizualus vaizdavimas.  Knygos įvade Šv. Ignacas  rašė:

“Tam, kad palengvintume meditaciją, pasitelkiamas paveikslas, vaizduojantis evangelijos paslaptį . Tuo būdu prieš pradedant meditaciją įsižiurima į paveikslą ir jame pamatoma būtent tai, ką svarbiausia pamatyti,  ir taip iš apmąstymų gaunama daugiausia dvasinės naudos. Nes paveikslo tikslas - tai lyg pateikti  lengvai kramtomą maistą, kad neliktų nieko kito, tik valgyti. Kitu atveju protas, kad ir kaip besistengtų, tik kels klausymus ir ieškos atsakymų , bet sunkiai sugebės pateikti tai, ties kuo reikia medituoti. “

Jeronimas Nadalis sukūrė evangelijos tekstus, būsimų graviūrų aprašymus, bei legendas ir užsiėmė Flamandų (dab. Olandija) graverių, kurie buvo labiausiai vertinami to meto graviūros mene, paieška. Deja, pastarasis  darbas nelabai sekėsi, ir autorius  1580 metais mirė neišvydęs savo kūrinio išspausdinto. Visgi su popiežiaus  Clemento VIII palaikymu ir jėzuitų brolio Diego Jimenez pastangomis pas žinomus Romos dailininkus  Bernardino Passeri ir Giovanni Battista de Benedetto Fiammeri  buvo užsakyti originalūs graviūrų piešiniai,  o žinomas  Antverpeno  leidėjas Cristobal Plantin 1586 pasamdė išskirtinius graviūros meistrus brolius  Wieirix, kurie sukūrė nuostabius graviūrų varios spaudus . Po daugiau nei 10 metų nuo autoriaus Jeronimo Nadalio mirties 1593  buvo pagaliau išleista 153 nuostabių graviūrų knyga “Iliustruota evangelijos istorija” .  Šis išskirtinis,  įtaigus, darantis įspūdį kūrinys tapo be galo populiarus,  jo pakartotiniai leidimai  buvo spaudžiami ir XVIIa.  Broliai jėzuitai knygą naudojo ne tik ordino viduje mokymuisi bei meditacijoms Europoje, bet ir  katalikų tikėjimo skleidimui naujuose pasauliuose. Veikalo  kopija buvo padovanota Etiopijos Imperatoriui,  įdomi kopija su kiniškais veikėjų veidais buvo išleista Kinijoje, knyga pasiekė ir Indiją. 

Būtina išskirti iliustracijų graviūras. Didžiausią dalį jų išraižė  žinomi Antverpeno graveriai broliai Anton, Hieronymus ir Jan Wierix.  Taip pat yra keletą Karel van Mallery , Nicolaes de Bruyn , Martin Nuyts , Adriaen Collaert , Jan Collaert graviūrų.  Broliai Wierix  buvo žinomi, kaip be galo gabūs ir produktyvūs graveriai,  išsiskyrę dideliu dėmesiu detalėms ir labai aukšta raižinio technika.  Amžininkai mini, jog  broliai  gyveno ne visai tvarkingą gyvenimą, mėgo lankytis Antverpeno tavernose, vienas jų net buvo uždarytas į kalėjimą už muštynes.  Leidėjas Cristobalis Plantinas  skundėsi, jog jam pavykdavo ištraukti brolius iš tavernos tik, kai jiems baigdavosi pinigai.  Visgi brolių Wierix darbo rezultatas  “IIiustruota evangelijos istorija” –  nuostabus aukščiausio lygio flamandų graverių mokyklos pavyzdys.

Knyga taip pat vertinama dėl  inovatyvių tam laikotarpiui meninių sprendimų. Įtakoti  XVIa. mokslinių brėžinių “perspektyvinio“  vaizdavimo,  evangelijos dailininkai  vieni pirmųjų  šią techniką panaudojo ir mene.  Graviūrose pasiektas tikroviškas erdvinis efektas,  šiuolaikiškai tariant, 3D įspūdis 2D plotmėje. Taip pat išskirtina graviūrų kompozicija.  Vienoje graviūroje vaizduojami keletas evangelijos epizodų, kurie, išdėlioti perspektyvoje skirtingose graviūros vietose, puikiai sukomponuoja vientisą paveikslą.   Menotyrininkai pažymi, jog knygai paplitus po pasaulį, jos meniniai sprendimai įtakojo daugelio šalių meno vystymąsi.  Ši įtaka buvo juntama ir Lietuvoje.  Tytuvėnų bernardinų vienuolyno sienas puošiančios  XVII a. freskos ir ypač jų kompozicija akivaizdžiai atliepia Jeronimo Nadalio knygos iliustracijas( Kristaus Prisikėlimo ikonografija Tytuvėnų bernardinų konvento sienų tapyboje / Rūta Janonienė. Iš: Menotyra. 2011, t. 18, Nr. 1, p. 16-28).

Stovis:
Gražus, plonas popierius – puikus ankstyvojo europietiško popieriaus kokybės pavyzdys.  Laikytos ilgą laiką bibliotekoje išlikusio knygos graviūros pažeistos vabzdžių, ypač kai kurie lapai. Tikėtina, jog siekiant pašalinti pažeidimus, apgadinti kraštai buvo apkarpyti giljotina.  Visgi pažeidimai netrukdo žavėtis graviūrų visuma.  

Išmatavimai:
Be rėmo / su rėmu (AukštisxPlotis): 

Peržiūrėta: 767 Kodas: 729ZE
Prekyboje: Taip
180,00 €
Kiekis: Į krepšelį

Rėminimas

Rėmas paveiksui - kaip drabužis žmogui. Gali papuošti arba paslėpti visus privalumus.
Visų graviūrų ir spaudinių kainos nurodomos su rėminimu.
Apibrėžkite rėminimo stilių, kuris tiktų būtent Jums ir Jūsų namų interjerui! Jūsų norus įgyvendinsime per keletą dienų. 
Arba pasitikėkite mūsų skoniu ir rinkitės jau įrėmintas graviūras!
 
Daugiau informacijos apie rėminimą pagridniniame menu.
 
 
Raktiniai žodžiai: religija, kalėdos, istorija, XVIa.