Apie graviūras

 

IŠLIKĘS MENAS

 

Graviūros – ypač sena meno forma, išsiskirianti elegantiška, grakščia bei detalėms jautria juodai-balta raižinio estetika. Pasiekusios meninių aukštumų dar renesanso epochoje, XIX amžiuje, dėl savo atkartojamumo graviūros ypač išpopuliarėjo kaip iliustracijų menas, vaizduojantis istorinus įvykius, kelionių įspūdžius bei tų dienų aktualijas. Nors pas lietuviškoje aplinkoje retai išvysi senovinį meną, nes dėl nedėkingų istorinių aplinkybių mūsuose jo beveik nebėra, tačiau lietuviams, turintiems stiprią grafikos mokyką, senovinė graviūra - labai priimtina senovinio meno forma.

 

 

GRAVIŪROS VYSTYMASIS

 

Graviūros atsirado Kinijoje apie 105 m.e.m, tačiau Europoje neišpopuliarėjo, nes čia ilgą laiką nebuvo žinomas popieriaus gamybos principas. Europiečiams išmokus gaminti popierių buvo spaudžiamos negausių knygų iliustracijos, religinių temų spaudiniai, kalendoriai  Kurioziška detalė -  jog pirmasis žinomas europinis spaudinys buvo kortų kaladė! XV a. išradus mechaninį presą graviūros tapo pirmuoju “komerciniu menu”, mat paveikslą buvo galima atspausti keletą kartų, jo kaina buvo mažesnė nei tapybos, kuria įstengdavo megautis tik aukštuomenė, todėl graviūra buvo įkandamas ir turtingiesiems miestiečiams. Antrasis graviūros pakilimas įvyko XIXa. atradus plieną, kurio dėka spaudas tapo ilgalaikiškesnis, taip greitai nenusidėvėdavo. 

 

 

Matyt pats žinomiausias menininkas graveris buvo vokietis Albertas Dureris (XVa.), kurio graviūros, dažniausiai religine tema, išsiskirdavo meninės išraiškos jėga bei raižinio detalumu. XVIIIa. Džiovanis Batista Piranezi išstobulino iki aukštumų architektūros perteikimą, jis žinomas graviūromis, vaizduojančiomis Romos paminklus bei siurelistinius vaizduotės kalejimus. Ispanas Francisco Goya XIXa., vadinamasis "paskutinis Senų laikų meistras ir pirmasis Naujų laikų meistras" savo graviūrose pradėjo išreikšti ir asmeninį požiūrį į vaizduojamus dalykus, taip pat naudojo simbolinius elementus, kas tapo ypač aktualu jau moderniojo meno dailininkams.

 

    

 

A.Diureris "Keturios Raganos" / G.B. Piranesi "Trajano arka" / F. Goya "Proto miegas gimdo monstrus"

 


SPAUDINIŲ TECHNIKOS

 

Antivarinės graviūros ir spaudiniai dažniausiai skirstomos į: lakštinę (atskiri lakštai-estampai arba jų serijos, ciklai) ir knygų (knygų ir periodinių leidinių iliustracijos, viršeliai, tituliniai lapai, atsklandos, užsklandos, karikatūros, inicialai).

 

Graviūroms atspausti naudojamos labai įvairios technikos:

 

 

 

ĮDOMUS TURINYS

 

Istorinės graviūros patraukia net tik savo estetika bet ir įdomiu turiniu. Eksponuojams po vieną ar grupėmis, graviūros suteikia aplinkai estetinio bei pažintinio turinio, kurį galima “skaityti” ant sienos, kaip knygoje.